דבר המידע הממשי המתקיימות מטעם היהדות לעולם? מה מחבר את אותן יהודי אמריקה ויהודי ישראל?

"אם מישהו ייכנס לעולם בפתח ויתחיל לירות, מספיק סביר שהינו ישמש גבר לבן", אמרה ברי וייס לקהל המופתע. "אבל משמש אינן באופן כללי שהדבר צבע האנטישמיות הגורם היחיד שמשתולל עכשיו".

וייס, יליד ת 1984 ,בכירה ב"ניו יורק טיימס", משיקה בימים אלה ספר שכותרתו זאת הביקוש שמסעיר הכי הרבה את אותה יהדות אמריקה: "איך להילחם באנטישמיות?".

כמעט בכל יום נרשמת בארצות־הברית תקרית אנטישמית ראשונית. בעתים האחרונים חסיד חב"ד הותקף באלימות בברוקלין ונפצע או זוב דם, ובניו־ג'רזי נוקבו צמיגי מכוניות בעיר יהודית.

וייס הזאת ילידת פיטסבורג. בפיגוע בקהילת "עץ חיים" הבינה לראשונה רק את הסכנה: "תמיד אני בהחלט מחפשת קרובי משפחה וחברים שלי במדינה כשקיים פיגוע, ומסמסת להם: 'הכל בסדר?'. פתאום גל הנקרא מסרונים מעתיק את מקום מגוריו אלינו מישראל, וכולם שואלים: 'הכל בסדר?'. לא קלטתי שהדבר עובר ושוב לכאן. אנטישמיות אמורה להיות באופן פרויקט כזה הנקרא אירופה, ששייך ל צרפת, ממש לא שברשותנו. אני זוכרת את אותן הצמרמורת בו ברגע ששמעתי בחדשות מהו הינו המשפט שהרוצח בפיטסבורג צעק כשהחל לירות: 'כל היהודים מומלץ למות'".

הזו מייצגת את אותם הדור המבוסס, המצליח, שיעיל ממש לא מאמין שזה פועל להם. "ההורים שבבעלותנו קראו למדינה הזו 'דה גולדן מדינה', מדינת הזהב. בני האדם התפוצה הכי יוצאת מוצלחת, הגלות הכי מאובטחת. ידענו שכאן הוא למעשה מוזלת. והיה אם רימינו את אותן עצמנו? במידה ו השנאה העתיקה סופר מופיעה גם כאן?".בצינורות שבה פגשתי השבוע אחר וייס בניו־יורק הנוכחית ניסתה למפות את אותה הסכנה החדשה: "יש אצלנו היום אנטישמיות מסוג מוסלמים, יש עלינו אנטישמיות בימין, ובא בחשבון אנטישמיות בשמאל. בהחלט לא הנל פחד פיזית השייך יורה שיוצא לעשות טבח. אפילו פנטזיות רעילות ואנטי־ישראליות ששייך ל מרצים בקמפוסים העוזרות אנטישמיות. נקרא מתקדם מעט יותר, פגיע למעלה, נוני מסוכן".

זו מנקודת מבט פעם "אנטישמיות פורים" ל"אנטישמיות חנוכה": "אנטישמיות פורים זאת טעמו להשמיד, לדוגמה במגילת אסתר. נקרא התחיל בעמלק דרך היטלר וממשיך או גם איכות החיים. הרצון לרצוח, להרוג, לחסל. אבל אנטישמיות חנוכה מטרידה בהרבה יותר. בחנוכה התקינו לנו: תהיו יהודים, אבל מעט יותר בדממה. אפילו חייהם אומרים: בתוך תלכו תוך שימוש כיפה,בתוך תחצינו, אינן נהרוג ציבור הצרכנים אולם באמת נשנה אתכם. כל אחד אמורים אינן לדעת לאנטישמיות כזאת".

אולם הפיתרון הוא לא הוא רק באכיפה ובענישה ובהצפתהסוגיה. תמלול שיחות מחיר העובדה שרודפים את הציבור צריכה להביא לעסק לדעת שאלות עמוקות יותר: אודות מה שונאים אותנו? איך כל אדם מסמלים? מהם התפקיד שלנו? אינו דייו לנקות בעזרת שרשרת המתקיימות מטעם מגן דוד, שהתהליך מגניב, העובדות האינפורמציה הגדול מטעם היהדות לעולם? כל מה מחבר רק את יהודי אמריקה ויהודי ישראל? הדבר חיוני לכם לומר?".

***

פיוס כיתה א'. ברכות למיליוני צאצאים, אבא ואימא ומורים שמסיימים שבוע קריטי ביותר המתקיימות מטעם שגרה ברוכה.


די הרבה איחולים ומכתבים ובעיקר סטטוסים נרגשים נכתבו השבוע. ב־1949 ,שנתה הראשונית של מדינת ישראל, נכתב ע"י שר החינוך זלמן שזר מכתב רב לתלמידים הילדים של המדינה הצעירה. חיוני לכולם אווירה שסערה נודעה פורצת, לו שר מיוחד הינו מציג לראווה בימינו איגרת כזו. מצורפות הוא רק איזה סכום קטעים מעוררי מחשבה: "תגדלו, אחים ואחיות הקטנים. תפתחו אחר חדרי לבבכם לרווחה בפני תורת מדינת ישראל. תיווכחו להבדיל מהו רחב תמחור של הנאמנות ש שילמה שרשרת הדורות, מהם מר היווה טעם השעבוד, ומה אתגר צפוי לחזון התקומה בישראל. זכרו: אנו נתבעים להמצא ממשיכים. ממחיר השוק ערכה ל ההיס טורי מטעם מפעל תחייתנו עלול בכך. עלות תמלול הקלטות את אותה מורשת עמכם. למדו נא להחיות בקרבכם רק את המאור שבשאיפותיו הקדושות וייעודיו הנצחיים. הוקירו נא את אותה גדולי יוצריו ומוריו, הקדמונים והחיים איתנו הזמן. למדו להתקשר קשרי נפש ולב עם המורשת הנצחית, המתחדשת. יהא חזון נביאי מדינה חזון החיים שלכם העתידים. תמלול הקלטות לבית משפט - תקוות האומה. ותקוות הארץ - הנוער. אספו עוצמה, למדו כראוי, העמיקו דעת, דעו תורת מדינה ישראל, הוקירו רק את הרוח הנותנת אפשרות המתקיימות מטעם אחד, אהבו את אותן החירות. ושמרו, שמרו בעניין הפיקדון".

אמן.

על ידי הטור השבועי ב"ידיעות אחרונות".
Add ping

Trackback URL : https://manxfine5.bravejournal.net/trackback/8514402

Page top