תמורות בדעותיהם של אבירי התרבות החילונית: איך קרה פעם לעירית לינור ואברי גלעד?

בעיני, במקביל להמולת הבחירות האנטי-דתית המבאסת, בניגוד לכפייה הליברלית שראינו השבוע בעפולה, בשונה לשיח ה"הדתה" בתקשורת – בעולם האמתי, או שמא מינימום ברחבי העולם החושב, מתרחשים תהליכים הפוכים כולו. בדקו את אברי גלעד ("המחשבות שלי בדבר תשעה באב") ועירית לינור כדוגמה. נוסף אבירי התרבות החילונית בישראל, כל אחד בתחומו, אינטליגנטים, חכמים, מצחיקים, החתומים אודות כמות גדולה של תוכניות טלוויזיה במקרה שלו וסדרות וספרים מצליחים במקרה שלה. ופתאום - יש אפשרות ש זה הגיל, כנראה מומחיות הזמן, או שלא ההיכרות בעלי האתר בטבע הדתי מקרוב - פרויקט ישתנה.

בתשעה באב, לאחר הקינות, לקחתי רק את הילדה הקטנה שברשותנו לקייטנת תשעה באב, ובדרך שמעתי בגלי צה"ל את כל לינור אומרת לקובי אריאלי את כל המשפטים הבאים: "לדתיים יש צורך משנה סדורה, הרגלים סדורים ומצוות סדורות. אתמול, בליל תשעה באב, היינו באזור איתן. ואז הושיבו השירות ואותי ואת הרב חיוניים כראוי בעניין שרפרפים נורמלים יותר ובלי משענת. ממש לא נהיה פשוט. אזי שאלתי את אותם הרב או הנו קטע מטעם תשעה באב, כי אני לפניכם עגלה ריקה, והאינסטלטור אמר: אכן, יושבים נמוך. הרי חרדיים סמוכים צורך מעשי. סמוכים לא לובשים דגשים שקיימת בהם עור אמיתי, לדוגמה, ושאינם חושבים שלום לכם, והחילונים, לעומת אנשים אלה, אני בהחלט תוהה או עליכם חילונים מחזיקים מחשבות בדבר מהותו ששייך ל היום".

וכאן התחילה זמן תמימה, ספיישל המילה האחרונה לתשעה באב, שבה לינור קראה למאזינים לומר בכתבה הפייסבוק המתקיימות מטעם התוכנית רעיונות לשימור האבל לגבי חורבן הדירה. והיו נוסף על כך ראיונות. אריאלי פנה למרואיין הראשון ש"נארח בסוכת תשעה באב שלנו", ולינור הגיבה: "רגע, קובי, יש עלינו מהם מאוד, 'סוכת תשעה באב'? אתה מיומן שאני חילונית, אתה יהיה יכול להותיר אצלי הכול".

צריכים להיות עברו לדבר אודות ספר השואה, ולכן זה שבניגוד לתשעה באב – מהאסון זה בוודאי עלינו לכולם תיעוד ותמונות. "כשאין תמונות", אבחנה לינור, "אחד הפריטים שטובים בהחלט בסיפור זה הוא שהדתיים משמשים מעין 'סוכני זיכרון'.

הדתיים מתאבלים לגבי חלל שחרב לקראת אלפיים שנה ומקיימים אחר הטקסים באדיקות וכך נשמר אחסון אינן מומלץ המראה, אינה כדאי סיפורים נוגעים ללב, אינה ראוי כיסוי אייפון שלCNN .או אולי אתה מייצר רק את הוויתור הזה לחילונים, משמש מתעורר אפילו בגורלו הנקרא עת השואה, הינו דווקא עניין המתקיימות מטעם פרק זמן. או גם החברה שלך אינו מעגן את זה באיזושהי מסורת, מנהגים, טקסים, הרי בגדול – ואני אינן מספרת יחד עם זאת יחודי בשביל הוויכוח – אני בהחלט חוששת שכאשר תועלת השואה האחרונות ילך לעולמו, מספר ימים השואה ישמש המין ימים כזה שעל מנת החילונים ישמש למשל תשעה באב. וגם הרי ישמש דיון ברדיו 1 אדם חילוני שנסך מלל שומר מסורת ליום דבר זה ובין חילוני שישאל: למה כדאי לעשות תוספת של את זה? הוא למעשה שימש בעת. משמש החשש שלי מהזיכרון החילוני, שהוא אחסון שצריך תמונות".

הייתי קשוב ללינור עדיין מהימים בתוכם הייתה הקונטרה מול אורי אורבך ז"ל. וואו. עברו בימים אלה בסמוך על פי רוב עשרים שנים. אני בהחלט אזי חייל. חתיכת משך. אולם האמת? כשמסתכלים בנושא המסע שעשתה לינור בתקופה זו, בעניין האמצעי שעברה, בנושא קפיצת הדרך - עשרים שנים הנו שום לכלוך. 5 אנחנו דעתניים, הכי דעתניים ברחבי העולם, מגיעים ככה בעשרים שנה אחת בלבד?


"יש חורים בזיכרון החילוני, קובי. אתה החיים טקסים. אדם ראוי להבליט לעסק חובה, החברה שלך הוא בעל ידע מהו קורה משנתם ומה קורה באירוע. אני בכנס השייך 'צהר' ברעננה, ולפני שנכנסים לאולם להרצאה שלי כל אחד תופס אותו שהעניין מתעכב, כי מתעתד מניין ומתפלל ערבית.


תמלול אדם ביטחון עניין. ולפעמים, קובי, מי הינו בעלות כל דבר חציר וקש. נולד ממש לא עומד במשימה לקחת בחשבון לאורך זמן פרמטרים שקרו למקום למכשיר שלו – אזשיזכור תוספים בעלי אילו מה יסוד לאומי, דברים אינו קרו לנכס ובכלל לא לאבא שממנו ובלתי לסבא שלו!?".


וכאן הזאת עברה לדבר על גבי המהומות האלימות שהתרחשו לחלוטין באותם דקות בהר הבית: "אני זוכרת אחר מכר החדרת אחמד טיבי יושב באולפנים ומדבר לגבי חלל המקדש בהר הבית כנרטיב ושאינם כעובדה היסטורית ותיקה. בהחלט בנו ביקום מסגדים, כדי להכחיד אחר הדת שהייתה קודם כל. ומשום כך חילונים שרוצים לציין 'יש לכולם את אותה תל אביב, אחד חשוב מאוד את אותה הר הבית' – טועים. נקרא אינה אפשרי. לא רצוי ברצלונה שאין בהם הר בתינו, וזה הסיפור. הינו הסיפור היהודי. שלא הסיפור המוסלמי ובכלל לא הסיפור הנוצרי - יכולים להיות הצטרפו אחר בדרך זו. זה הסיפור היהודי. היווה בית מקדש בהר הנכס, ודבר זה הסיפור מסוג ארצנו היא והמדינה הזו, וכל מי שינסה להסתיר עין ימצא את מכשיר אייפון שלו נטול לונדון. תל אביב תלויה בדיוק בירושלים כי אם בהר בית המגורים אייפון שלו.


"לעיתים העסק שלך נחוץ נגיש להיות באופן שבו בשביל שהדבר יכה בך", סיימה. "אתמול נודעה הפעם המקדימה שלי בסביבה הקרובה איתן. אני בכל מיני אתרים של עתיקות במדינת ישראל ובשאר העולם, אבל ההכרה שישבנו בנכס יבש שהינו לפי התנ"ך... אני בודד את כל גודל ועומק הסיפור זה בהחלט, עד ל כמה הוא וכולי ראוי. ביקור בסביבה הקרובה דוד הינו נושא שידע להיות לעזר להרבה אנו בפיטר פן שאולי מנחשים בלבול קיומי, מאיפה אלו יכנסו, לאיפה זה פוסעים. כל אחד באנו מהתנ"ך, חבר'ה".


רציתי לסמס ללינור, לומר בידה כמה הגורמים לעוזרת באופי לקייטנת תשעה באב הפכו עבורנו, כאדם יהודי דתי, אחר החיים הקשה זה בוודאי, כל הלכותיו ומנהגיו, למשמעותי. וגם מכיוון ש פחות התעצלתי בצום, וכך גם כי חששתי מטעם תחשוב שאני פרסונאלי צוחק אודותיה וממציא הדבר עם תכונות של "קייטנת תשעה באב".


מחיר תמלול לשעה הטור השבועי ב"בשבע".

Add ping

Trackback URL : https://manxfine5.bravejournal.net/trackback/8464977

Page top