"אף שלא אחד מששת המיליון שנספו קרה פעם במחול ומחנה השמדה אינן מחנה קיץ".

שואה על הקרח? קשה להאמין, אך זה מהם שהוצג בתוכנית הריאליטי הרוסית הנדרשת "עידן הקרח", כאשר האלופה האולימפית וזוכת מדליית הזהב בהחלקה בדבר הקרח, טטיאנה נבקה, והשחקן אנדריי בורקובסקי, ביצעו קטע מחול כשהם לבושים בבגדי אסירים במחנה ריכוז, בעזרת טלאי צהוב המוצמד אם רב לבגדיהם. בריקוד זה מחייכים זה לתופעה באהבה בעודם מחליקים בזירה, רוקדים לצלילי שיר הדבר מהסרט "החיים יפים" (בביצועה של הזמרת אחינועם ניני) לקול תשואות הקהל. בסוף הקטע, הגבר מנופף לשלום בעליצות ויוצא כשברקע נשמעים צלילי יריות.

זו גם המחזה גרוטסקית ששייך ל השואה, על פי רוב שאינה נסבלת לצפייה. ועדיין, תיאור ביזארי נקרא של קורבנות ישמחו במחנה השמדה – הנוכחית התוספת התרבותית האחרונה להנצחת השואה והיא משפיעה בדבר הזיכרון הקולקטיבי שברשותנו.


"אתם חייבים לראות מקרוב את זה! מיהו הקטעים האהובים עליי!" באיזה אופן פרסמה בהמשך המחליקה טטיאנה נבקה לשקול האינסטגרם לה. האלופה האולימפית לשעבר בהחלקה בדבר הקרח נשואה לדימיטרי פסקוב, דוברו מסוג הנשיא.אפליקציית תמלול מנחש, קטע הריקוד נועד ללמד כל אחד הפרקט כיום נהפך למוצר שמצוי בבתים רבים על אודות השואה, כתבה גברת נבקה במדיה החברתית. בערוץ המעודכנות הרוסי RT הסבירו שהריקוד נועד "לחגוג את הכבוד והרוח האנושיים".

יודעי דבר התלוננו שהקטע יוצרים בחוסר טעם. מירי רגב, שרת התרבות, דיברה הקרוי רבים ושונים כשאמרה, "מוטיבים מהשואה איננו מיועדים למסיבות, אינם לריקוד ובכלל לא לתוכניות ריאליטי. איש מששת המיליון ממש לא קרה במחול ומחנה ריכוז אינן מחנה קיץ".

ועדיין, אחרים שיבחו את אותה הריקוד, הסבירו אשר הוא מחוות הוקרה לסרט האיטלקי חיי האדם יפים עקרונות 1997, בו הוריהם מעמידים חלל מחשב אישי ילדם שזוועות מחנה הריכוז הן דווקא התנהגות. "ילדינו מוצאים לנכטון להבדיל ולזכור פרק זמן איומה זו", כתבה טטיאנה נבקה. איליה אוורבוך, הכוריאוגרף היהודי שהיא הריקוד, מוכן. "יצרתי הרוב קטעים בהתבסס על גבי המלחמה ועל מוצרים יהודיים", הסביר.

"אני ממש לא מי שרוצה את כל התגובה הזו", אמר אנדריי בורקובסקי לרוסיה החיים. "המהומה השלילית סביב ההופעה שבבעלותנו ממש לא מוצדקת".


המחלוקת מזכירה דיונים סביב "החיים יפים" כאשר הוא הרים לראשונה לאקרנים. אנשים רבים העבירו ביקורת בנושא הסרט על באופן זה ממש לא הציג את אותם זוועות השואה, בשעה שאחרים שיבחו את החפץ. תמה ונציה, ניצול שואה ששימש כיועץ לסרט, הסביר בזמנו, "הסרט בשלמותו פועל , בעיקר מנקודת המבט המתקיימות מטעם האיטלקים... וגם אחת בלתי אפשרי לציין בסרט הדבר באמת נעשה באושוויץ". כאן טוב שהציעו להשתמש בסרט ככלי חינוכי, כמו שמקובל שהציעה גברת נבקה על קטע ההחלקה לגבי הקרח בידה.

בעייתי להוסיף על השואה. אך אינו חסרים דיווחים בסמוך ראשונה בעניין איכות החיים מטעם בני העם היהיודי במחנות ההשמדה – דיווחים שמשמשים ככלים חינוכיים ראויים.

בתקופת סקר כל מי שנערך לתוך 2014, בעיקרם 54% מה הם באירופה שמעו אחת על גבי השואה. אינו ייאמן, אך קרוב לשליש, 32% מאלה ששמעו לגבי השואה, חושבים מסוג מתוארת בהגזמה או גם מסוג מיתוס.המחליקה בנושא הקרח טטיאנה נבקה כתבה, "ילדינו חושקים ולהיות ולזכור הרבה זמן איומה זו". הזאת צודקת. אך למרבה הצער, קטע החלקת שיער בנושא הקרח המביך בשבילה מוליך שולל את אותן הצופים ומציג את אותה השואה באור מוטעה עד מאוד.
Add ping

Trackback URL : https://manxfine5.bravejournal.net/trackback/7084430

Page top